Kik a laktációs szaktanácsadók?

Az 1956-ban alakult La Leche Liga volt az első olyan szervezet, amely felismerte, hogy a sikeres szoptatáshoz az elhatározáson kívül megfelelő információk és támogatás is szükséges.

A La Leche Liga azért jött létre, hogy támogatást, bátorítást, információt és felvilágosítást nyújtson a szoptatni kívánó anyáknak. A La Leche Ligában megalapítása óta olyan önkéntes édesanyák dolgoznak, akik saját szoptatási tapasztalataikon túl a képzésük során elsajátított ismereteik birtokában igyekeznek segítséget nyúrtani a hozzájuk forduló édesanyáknak. A Liga képzett csoportvezetői mindig naprakész információval rendelkeznek, a szervezet mögött álló orvosi tanácsadó testület gondoskodik arról, hogy a javaslatok mindig a legfrissebb kutatási eredményeknek megfelelõek legyenek.

Az idők folyamán néhány nagy tapasztalattal rendelkező önkéntes szoptatási tanácsadó szeretett volna továbblépni és tudását az egészségügyben kamatoztatni. Ez az igény hívta életre a laktációs szaktanácsadói képzést és vizsgát. Megalakult a Nemzetközi Laktációs Szaktanácsadói Vizsgabizottság (International Board of Lactation Consultant Examiners – IBLCE), mely egy független, non-profit szervezet. A szoptatási tanácsadók 1985 óta szerezhetik meg a Nemzetközi Laktációs Szaktanácsadói (International Board Certified Lactation Consultant – IBCLC) oklevelet. Az oklevél megszerzéséhez egyebek mellett legalább ezer óra gyakorlat és 90 óra továbbképzésen való résztvétel igazolása szükséges.

A bizonyítványt ötévente kell megújítani, így a tudás szinten tartása, a legújabb kutatási eredmények ismerete, a folyamatos továbbképzés elengedhetetlen része a laktációs szaktanácsadói munkának.

laktációs szaktanácsadó (IBCLC) olyan specialista, aki a szoptató anya és a szoptatott csecsemő különleges igényeit szem előtt tartva megelőzi, felismeri illetve segít megoldani a szoptatással kapcsolatos problémákat. Az IBCLC nem helyettesíti a védőnőt, csecsemős nővért vagy a gyermekorvost, sokkal inkább együtt dolgozik velük, munkájával kiegészíti az ő munkájukat. A világ számos országában találunk szoptatási tanácsadókat az egészségügyben: kórházakban, klinikákon és magán praxisban egyaránt. Eredeti végzettségüket tekintve orvosokat, nővéreket, védőnőket, szülésznőket, pszichológusokat, egészségnevelőket, szociális munkásokat és egyéb segítő-foglalkozásúakat találunk köztük. Nyugaton az egészségügyi intézmények szívesen alkalmazzák az IBCLC oklevéllel rendelkező szoptatási szakembereket, így ők előnyt élveznek azokkal szemben, akik mögött nem áll a tekintélyes vizsgabizottság ajánlása.

Világszerte több mint 26 ezer laktációs szaktanácsadó dolgozik 96 országban. Magyarországon Dr. Sarlai Katalin volt az első, aki megszerezte az IBCLC oklevelet 1999-ben. Jelenleg több mint 100 laktációs szaktanácsadó tevékenykedik hazánkban.